Bebek Odası Zemini Nasıl Olmalı?

Bebek Odası Zemini Nasıl Olmalı?

Halılar


Bir kadın hamile olduğunu öğrendiğinde doğuma kadar birçok şeyi düşünür. Evi dünyaya merhaba diyecek en kıymetli canlıya uygun hale getirirken en çok düşünülen şeylerden biri de bebeğin odasının nasıl dekore edileceğidir. Duvarlar, mobilyalar ve belki de en önemlisi zemin. Bebeğinize hayatının sadece birkaç ayını geçireceği bir oda değil de yürümeyi öğreneceği, oyunlar oynayabileceği, büyüdükçe de vakit geçireceği bir dekorasyon istiyorsanız dekorasyonda kullanacağınız zemin bütün bu süreçlere uygun olmalıdır. Bu nedenle kolay temizlenebilen, darbelere karşı dayanıklı bir zemin hazırlamanız gerekecek. Bebeğinizin düşe kalka büyüyeceği odada yaralanmaları engellemek için taş, mermer ve seramik gibi yer döşemeleri kullanılmamalıdır. Ancak dayanıklı bir zemin tercih etmek uzun yıllar tadilat yaptırmadan kullanabilmeniz için önemlidir. Aldığı her şeyi ağzına götürmeye çalışan bebeklerin yerden aldığı her şeyin temizliğini kontrol etmek oldukça zordur. Bebek odası zemininde halıları, tatami minderleri, laminant parkeleri ve bambu kaplamaları kullanabilirsiniz.

Tatami Minderleri


Zeminin kolay temizlenebilir olması ve periyodik olarak yıkanabilen halıları tercih etmek bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Antibakteriyel, su geçirmez ve kaydırmaz halılar bebek odaları için tercih edilebilir. Tüy döken halıların tüyleri bebeğinizde solunum sıkıntısına neden olabilir ve bebeğiniz bu tüyleri yutabilir. Eğer odanın zemininde halı kullanacaksanız daha az polyester içeren, yumuşak ve tüylenme yapmayan halılar tercih edilmelidir. Ayrıca kimyasal boyalarla renklendirilmiş sentetik halılardan uzak durmak gerekir. Son dönemlerde bebek ve çocuk odalarında sıklıkla kullanılan köpük ve kauçuktan yapılmış oyun veya döşeme matı olarak da bilinen tatami minderini de odanın zemininde kullanabilirsiniz. Modüler ve tek parça olabilen tatami minderi bütün odanın zemininin kaplanmasında kullanılabileceği gibi odada bir oyun alanı oluşturmak isterken de kullanabilir. Kolay temizlenebilir olması, zeminde yumuşaklık sağlayarak yaralanmaları engellemesi sebebiyle kreşlerin de zemininde kullanılan tatami minderinin yapımında Etilen Vinil Asetat -EVA polimer gibi sentetik polimerlerin kullanıldığı unutulmamalıdır. Bebekler için her ne kadar güvenli bir alan sağlasa da bu minderler sentetik polimerlerden üretilmektedir.

Laminant Parkeler


Halılara ve tatami minderlere göre daha kolay temizlenebilen ahşap ve mantar parkeler de zeminde kullanılabilir. Canlı olduğu kadar sakinleştirici renklere sahip parkeler tercih ederek odayı daha ferah gösterebilirsiniz. Nemli bölgelerde yaşıyorsanız neme karşı dayanıklılığı yüksek olarak üretilen parkeler tercih edilebilir.

Bambu

Son dönemlerde ülkemizde de bambudan yapılmış birçok ürünle karşılaşıyoruz. Bambu havlular, halılar, mobilyalar, yer döşemeleri... Estetik olarak sıradan parke döşemelerine göre daha modern bir görünüm sunmaları ve ekolojik özellikleri sebebiyle bambu döşemeler giderek daha çok tercih edilmektedir. Bambu ağacından üretilen parkeler neme karşı çok dayanıklıdır. Bambu ağacı diğer ağaç türlerine göre çok daha hızlı büyür ve bambu ağacı kesildikten sonra yeni filizler verip büyümeye devam eder. Böylece çevre dostu ürünler üretilirken hiçbir ağaç tamamen yok edilmemiş olur. Bambu zeminler toz tutmazlar ve temizlenmesi en kolay ürünlerdir. Aynı zamanda bambu zeminler suya dayanıklılıkları sebebiyle laminant parkeler gibi kabarma yapmazlar.