Üreme İmmünolojisi

Üreme İmmünolojisi

Hamilelik süreci ve bağışıklık sisteminin arasındaki ilişki olan üreme immünolojisi, sıklıkla vücudunuza giren ve sizin sahip olduğunuz genetik kodları taşımayan hücrelere karşı savaşır. Bu noktada bazı bilim adamları anne ve bebeğin genetik yapısının birebir anı olmaması yüzünden aynı durumla karşılaşılabileceğini düşünmektedir. Üreme immünolojisi ve gebelik hakkında daha fazla bilgi elde etmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Gebelik süreci başladığında anne adayının bağışıklık sistemi bebeği bir tehtid olarak algılayıp saldırabilir veyahut henüz bu aşamaya gelmeden bile anne adayının vücudu baba adayından gelen spermlere karşı antikor üretip onları yabancı olarak algılayarak yumurta döllenmesine fırsat tanımaz. Bununla birlikte yapılan çalışmalar göstermektedir ki gebelik döneminde bağışıklığın bastırıldığı bazı durumlar vardır. Üreme immünolojisi ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda vücudun kendine savaş açtığı hastalıklarda iyileşme görülmektedir. -Sistemik lupus ve hashimato tiroidi gibi.

Tedavi Yöntemleri

Bununla birlikte üreme immünolojisi sıkıntısından dolayı kısırlık problemi yaşayıp gebe kalamayan hastalarda bazı yöntem ve tedaviler denenerek gebe kalma şansı arttırılmaktadır bu tedavi ve yöntemler şu şekildedir;

  • Sperm yıkama tekniği ile özel laboratuvar ortamında spermlerin fizyolojik yapılarına zarar vermeden ölü ve kalitesiz spermlerin ayrıştırılarak sağlıklı spermlerin bakteri ve lökositlerden ayrılması işlemidir.
  • Prezervatif kullanımı, sayesinde gebelik düşünmeyen çiftler spermlerin kadın vücuduna ulaşarak burda sperm antikorlarıyla karşı karşıya gelmesi önlenecektir. Bu yüzden çiftler çocuk sahibi olmayı düşünecekleri zamana kadar prezervatif kullanarak bu durumun önüne geçebilirler.
  • Mikroenjeksiyon sayesinde üreme immünolojisi açısından karşılaşılan sorunlarda olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu yöntem sayesinde sperm direk rahme enjekte edilmektedir.
  • Aşılama yöntemiyle yıkama işleminden geçen spermler ayrıştırılarak rahim içine nakledilir.
  • Bağışıklık baskılama yöntemi ile anne adayı bağışıklığı baskılayan ilaçlar kullanarak üreme immünolojisindeki sorunlardan büyük ölçüde kurtulmuş olur.