OTOMOBİL LASTİKLERİ NEDEN SİYAH?

OTOMOBİL LASTİKLERİ NEDEN SİYAH?

Otomobil lastikleri kauçuk ve karbon siyahı diye adlandırılan eksik yanmaya maruz kalan fosil yakıtların bir yan ürünü diyebileceğimiz is maddesinin birleşimiyle oluşurlar. Tabii ki sadece bu iki malzeme yeterli olamayacağı için dayanıklılığı artırmak adına içinde çelik tel ve bilyeler kullanılmıştır. Otomobil lastikleri üretilirken ana madde olarak kullanılan kauçuk ağaçtan ve petrolden üretilebilmektedir. Doğal kauçuk beyaz renkteyken otomobil lastikleri neden siyah renkli diye araştırdığımızda çok ilginç bir durumla karşılaşırız. Otomobil lastikleri ilk üretilirken aslında beyaz renkte oldukları görülmüştür. Ancak sürtünme sonucu ısı oluşumuyla lastiklerde hızlı deformasyon başlayınca çözüm aranmış ve aranan çözümün karbon siyahı ile kauçuk karışımında olduğu fark edilmiş. Bu yüzden lastik üretimi sırasında kauçuk ile karbon siyahı karıştırılarak elde edilen hamur çelik telleri kaplar ve istenen ebatlarda lastikler hazır hale getirilir.

OTOMOBİL LASTİKLERİ RAF ÖMRÜ NE KADARDIR?

Yani özetleyecek otomobil lastiklerinin renginin siyah olmasının sebebi sürtünmeden dolayı ortaya çıkan ısıyı eşit şekilde dağıtıp, lastiğin ömrünü uzatıp, dayanıklılığını artıran karbon siyahının kullanılıyor olmasıdır. Otomobil lastikleri raf ömrü olarak bakıldığında üretiminden itibaren uygun saklama ve kullanma koşullarına uyulduğu takdirde ortalama 10 yıl kalitesini koruyabilir. Yani bir otomobil lastiği ister kullanılmamış olsa dahi 10 yıl sonra deforme olmuş olacağı için kullanılması uygun olmayacaktır. Otomobil lastikleri alınırken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta olan lastiğin üretim tarihi bu yüzden çok önemlidir. Lastiğin üretim tarihinden itibaren kullanım ömrü başlamış bulunmaktadır ve bu tarihe göre satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kullanılan lastiklerde deformasyon dikkate alınarak gerekli ölçümler yapılmalı ona göre değiştirilmelidir.

OTOMOBİL LASTİKLERİ NEREDEN ALINIR?

Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.