Tortu Ayırıcı Nedir?

Tortu Ayırıcı Nedir?

Tortu Ayırıcı Özellikleri

Eşanjör sistemde dolaşan akışkan sıvı mekanik tesisat içerisinde pislik taşıyabilir. Farklı bir deyişle sistemde bulanan akışkan içerisindeki mikro boyuttaki maddeler kimyasal kuvvetlerin yardımıyla bir araya gelir. Bir araya gelen bu maddeler tortu oluşturmaya başlar. Bu tortuların ısı transfer sistemine yani eşanjör sisteme ulaşmaması gerekir. Bunu engellemek içinde tortu ayırıcı tanklar kullanılır. Tortu ayırıcılar mekanik tesisat içerisinde dolaşan akışkanı bir filtreden geçirir ve tortuları üzerinde tutar. Tortu ayırıcıların temizlik ve bakımı biraz zor olduğundan dolayı genelde temizlik ve bakımı ihmal edilir. Bu da sistemde zararlara yol açar. Bakımı yapılmayan tortu ayırıcı zamanla tıkanarak sistemin verimliliğini ve performansını düşürür. Bakım ve onarım hizmetleri için https://www.vefaheat.com/separatorler/paket-hava-tortu-ayirici/ sizlere bunun için gerekli bilgiyi ve hizmeti sağlamakta olup talepleriniz doğrultusunda periyodik olarak bakım ve onarımlarını yapmaktadır. Aşınmaya sebep olan tortular artık sistem için daha da büyük bir sorun haline gelir ve bakımı yapılmayan tortu ayırıcılar ekonomik açıdan büyük sorunlara yol açabilir.

Tortu Ayırıcılarda Bakım İşlemleri

Tortu ayırıcıların da kendi içinde verimli bir şekilde çalışabilmesi için çeşitli şart ve özelliklerin sağlanmış olması gerekir. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;
  • En yüksek sıcaklık değeri 100 ˚C olmalıdır.
  • En yüksek basınç değeri 10bar kadar olmalıdır.
  • Bağlantı şekli flanşlı olmalıdır.
  • Paslanmaz çelikten imal edilmelidir.
    Tortu ayırıcıların bakım ve onarımları zamanında yapılmalıdır. Aksi takdirde bakımı yapılmayan tortu ayırıcılar işlevini yitirir ve tıkanmalara neden olur. Tıkanan sistemin verimliliği düştüğü gibi bir süre sonra tüm sistem işlevsiz kalmaya başlar. Kullanılan eşanjör sistemlerde ömrünü tamamlar. Bunların önlenmesi için eşanjör sistemlerde tortu ayırıcıların bakım ve onarımı zamanında yapılmalıdır.