Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ve Maske Önerileri

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ve Maske Önerileri

Karma ciltler hem yağlı hem de kuru cilt özelliğini taşırlar. Karma cilt yapısı cildin belirli bölgelerinde yağ oranı fazla iken diğer bölgelerde de az veya normal olmasıdır. Karma ciltler düzenli bir bakım ile kontrol altına alınabilir. Karma ciltlerde T bölgesi vardır yani ciltte alın, burun ve çene bölgesi yağlı iken diğer bölgeler kuru bir yapıdadır. Karma cilt yapısına sahip insanlar cilt temizliği için sabun veya yüz temizleme köpükleri ile ciltlerini temizlemelidirler. Karma ciltler günde 1 defa temizlenmelidir. Kadınlar karma cilt yapısına sahip ise karma ciltlere uygun olan makyaj ürünleri tercih etmelidir. Yağlı olan ciltler çok fazla yıkandığı zaman cilt daha fazla yağlanmaya başladığı gibi kuru ciltlerde çok fazla su ile temas ettiği zaman cilt daha fazla kurumaya başlar. Karma ciltler hem yağlı hem de kuru cilt özelliği taşıdığı için bunları göz önüne alarak cilt günde bir defadan fazla temizlenmemesi gerekir.

Karma Ciltler İçin Maske Malzemeleri:


  • 1 adet yumurta
  • 1/3 muz
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı tam yağlı süt

Hazırlanışı: Öncelikle muzun kabuğunu soyun ve bir kap içerisinde muzu ezerek püre haline getirin. Üzerine diğer malzemeleri de ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karma cilt maskesini yüzünüze eşit miktarda sürerek maskeyi cildinizde 10-15 dakika kadar bekletin ve bol soğuk su ile cildinizi durulayın. Bu maske sayesinde ciltteki kırışıklık oluşumu engellenerek cilt daha dinç duracaktır. Muz içindeki potasyum ve magnezyum sayesinde cildin nemlenmesini sağlayacaktır. Bu maskeyi haftada 1 defa cildinize uygulayabilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Avokadolu Maske Malzemeleri:


  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • ¼ avokado

Hazırlanışı: Avokadonun olgunlaşmış olmasına dikkat edin ve avokadoyu istenilen miktarda keserek kabuğunu soyun, çatalla püre haline getirin. İyice ezilmiş olan avokadonun üzerine Hindistan cevizi yağını da ekleyerek malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi cildinize uygulamadan önce cildinizi güzelce temizleyin ve maskeyi temizlenmiş cildinize sürün. Maskeyi cildinizde 15 dakika boyunca bekletin ve soğuk bol su ile cildinizi temizleyin. Hindistan cevizi yağı sayesinde ciltteki yağ oranı dengelenecektir. Avokado sayesinde ise cilt nemlenerek pürüzsüz bir görünüme sahip olacaktır. Maske sonrası yüzünüze bir canlılık gelecektir. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Yoğurtlu Maske Malzemeleri:


  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı mısır unu

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kase içerisinde maske kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Hazırlanan karma cilt maskesini cildinize göz çevreniz hariç bütün yüzünüze eşit miktarda uygulayın. Maskeyi cildinizde 20 dakika bekletip bol ılık su ile temizleyin. Bu maske ile ciltteki yağ dengesi eşitlenecektir. Maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.