Güvenlik Operasyon Merkezi

Güvenlik Operasyon Merkezi

Bir kurum veya kuruluşun siber güvenlik durumu ile ilgili olarak sürekli izleme ve analiz etme işleminden sorumlu olan bilgi güvenliği ekibinin bulunduğu birimdir. Siber güvenlik operasyon merkezi ekibi hedefleri, teknoloji çözümleri ve iyi tanımlanmış olan sürecin birleşiminden yararlanarak siber güvenlikle ilgili olayların tespitini yapmak ve analiz etmek ve yanıt bulmaktır. Bu ekibin içerisinde genellikle güvenlik analistleri, denetleyici yöneticiler ve güvenlik mühendisleri yer almaktadır. Siber güvenlik operasyon merkezi ekip üyeleri güvenlik sıkıntılarını ve sorunlarının belirlenmesinin ardından bu sıkıntıların hızlıca ele alınabilmesi için olaylara müdahale işleminden sorumlu ekipler ile birlikte çalışırlar. Güvenlik stratejisi oluşturmak, güvenlik sistemi tasarlamaya ve koruyucu önlemler geliştirmeye odaklanmaktan ötede siber güvenlik operasyon merkezi ekibi, kurumsal bilgi güvenliğinin operasyonel olan bileşeninden sorumludur.

Güvenlik Operasyon Merkezinin Önemi

Artmakta olan siber tehdit ve saldırılara karşı dünya genelinde bütün kurum ve kuruluşlar veri güvenliğini sağlayabilmek için bütçe ayırmakta ve yatırımlar yapmaktadırlar. Teknoloji dünyasındaki gelişmelerin hızlı olması ve değişim gösterebilmesi tespit olaylarını zorlaştırabilmektedir. Etkili bir güvenlik sağlayabilmek için uzman personeller ve yetkin kişilerin verdiği güvenlik hizmetlerinden yararlanmak güvenlik zafiyet ve açıklıklarından yararlanan zararlı yazılım ve kötü niyetli insanlarca düzenlenen atakların önüne geçme noktasında oldukça önemlidir.

Güvenilir Operasyon Merkezi

Güvenlik Operasyon merkezinin ekip içerisindeki uzman ve yetkinlik sahibi personeller sayesinde gelişen teknoloji ve sistemlere uyumlu olarak güvenlik hizmeti verilmektedir. Kurum ve kuruluşlarınız için gerekli güvenlik önlemlerini alabilmek ve bu hizmetlerden faydalanabilmek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmaların adreslerini ziyaret edebilir, telefon numaralarından ulaşabilir ve ihtiyacınız olan güvenlik hizmeti hakkında detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz. Kişisel veriler kadar kurum ve kuruluşların gizliliği de önem taşımaktadır.