Büzüşme Tankı

Büzüşme Tankı

Büzüşme Tankı Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Büzüşme tankı genleşme tankının aynısı olarak da bilinmektedir. Büzüşme tankı soğutma sistemlerinde kullanıldığından ısıtma sistemlerinin tam tersi bir prensipte çalışmaktadır. Bunun anlamı soğutma sistemlerinde su sıcaklığı düştüğünden su büzüşür ve bu da sistemdeki basıncın düşmesi demektir. Bu düşüş tankın içinde basınç fazla olduğu için sistemdeki su hacminden büzüşen su miktarı kadar hacimde suyu sistem basıncı dengeye gelene kadar sisteme vermektedir. Detaylı bilgi için https://www.vefaheat.com/tanklar-2/genlesme-buzusme-tanklari/ sayfasını inceleyebilirsiniz. Su ısısı yükselip sistem basıncı normale döndüğünde su tekrar büzüşme tankına geri basılmaktadır.

Büzüşme Tanklarının Çeşitleri

Genleşme tankı seçiminde olduğu gibi büzüşme tankı seçiminde de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Büzüşme tankı seçiminde dikkat edilecek noktalar aşağıda sıralanmıştır.

  • Kapasite -litre cinsinden
  • Kullanılacak yerin yüksekliği
  • Basınç dayanımı
  • Büzüşme tankı ile çalışacak yardımcı ekipmanlar

Büzüşme tanklarının genleşme tanklarının tam tersi bir çalışma prensibine sahip olduklarını bu nedenle de her iki tankın da aynı olduğunu daha önce belirtmiştik. Büzüşme tankı ikiye ayrılmaktadır. Açık büzüşme tankları ve kapalı büzüşme tankları olarak iki ayrı grupta toplanabilir. Açık büzüşme tankları atmosfere açık biçimde çalışmaktadır. Büzüşme tankı atmosferin basınç oranına göre tesisatın basıncın üzerine çıkmasını engelleyerek sistemi korumaktadır. Kapalı büzüşme tankları ise açık genleşme tankının yerleştirilmesi mümkün olmayan ve daha yüksek kapasitelerde çalışan sistemlerde kullanılması tercih edilmektedir. Büzüşme tankı fiyatı kapasiteleri, kullanılacak yerin yüksekliği, basınca karşı dayanıklılığı, büzüşme tankı çeşitleri gibi faktörlere göre değişir. Bu nedenle büzüşme tankının fiyatı belirlenirken tüm bu teknik özellikler dikkate alınmaktadır. Büzüşme tankının bakımı da tıpkı genleşme tankında olduğu gibi iki ayda bir yapılması son derece önemlidir. Periyodik bakım olası sorunları engelleyecektir.